¡Hola, Amigos! Dzisiaj mam dla Was kilka słów o tym jak jeszcze szybciej i lepiej uczyć się obcego języka dzięki najbardziej popularnej aplikacji do nauki – Duolingo.

Zupełnie szczerze, mam nadzieję, że wszyscy dokładnie wiecie czym jest Duolingo i jak działa. Dla tych z Was, którzy słyszą pierwszy raz o tej aplikacji, w ogromnym skrócie, Duolingo jest aplikacją, która pomaga w nauce języków obcych i to za darmo! Dla tych z Was którzy nie znają angielskiego będzie to świetna opcja by nauczyć jego podstaw, a dla wszystkich, którzy coś już kojarzą, otwiera się morze możliwości. Możecie uczyć się szwedzkiego, niemieckiego, francuskiego, a nawet koreńskiego czy japońskiego! Dla fanów sagi Pieśń Lodu i Ognia jest także High Valerian, a dla fanów Star Trek – Kligon :)

Moja historia z apką jest dość długa i skomplikowana – jeszcze nie dawno nie do końca wierzyłam w to, że można się dzięki niej czegokolwiek nauczyć, jednak okazało się, że wystarczyło wdrożyć w życie moją złotą zasadę. Otóż by jakakolwiek aplikacja, narzędzie czy cokolwiek zadziałało, trzeba tego po prostu… regularnie używać :) Sprawdza się to w każdej sytuacji. Cokolwiek chcesz osiągnąć – czy to wdrożyć mindfulness do swojego życia, czy trello, czy właśnie nauczyć się nowego języka – trzeba być w tym regularnym. 

Postanowiłam więc otwierać aplikację każdego dnia i przetestować ją porządnie przez cały miesiąc. Okazało się, że ta aplikacja rozwija się w tak szalonym tempie, że szybko zmieniłam o niej zdanie. Nowe funkcjonalności i dodatki, które poznałam dzięki codziennej nauce zmieniły moje podejście do nauki w ten sposób. Poniżej znajdziecie zestaw wskazówek jak uczyć się z Duolingo by osiągnąć sukces, czyli w tym wypadku – oswoić się z językiem obcym.

 

Warto zaznaczyć, że osobiście uczę się hiszpańskiego, więc nie ręczę za to, że te funkcjonalności są dostępne w innych językach. Wiem, że chatów na pewno nie ma w duńskim i holenderskim, które czasami tam powtarzam.

 

 CHATBOTY

Uczysz się języka, powtarzasz te słówka, robisz ćwiczenia i po co to wszystko skoro nie szykuje Ci się wyprawa do danego kraju? Wszyscy dookoła mówią że najłatwiej oswoić się z językiem gdy można w nim porozmawiać, jednak chyba nie wzięli pod uwagę tego, że przecież dopiero zaczynasz! Jak masz rozmawiać gdy znasz dopiero kilka słów?

Duolingo wpadło na rewelacyjne rozwiązanie na miarę dzisiejszych czasów – zaprzęgli do roboty… chatboty. Co kilka dni w aplikacji pojawia się notyfikacja oznajmująca, że masz nową wiadomość. Od zoologa, dedektywa, sprzedawczyni czy dobrej koleżanki. Wspólnie rozwiązujecie problemy lub zwiedzacie miasto, używając zwrotów, które już znasz. A jeśli nie znasz – żaden problem! Jednym kliknięciem możesz rozwinąć listę zwrotów do wykorzystania. Jeśli jednak odważysz sie i napiszesz (lub co jeszcze lepsze – powiesz!) zdanie, to aplikacja podpowie Ci jak można powiedzieć to zdanie poprawniej.

Funkcja ta jest cały czas rozwijana – niedawno dodano w czatach wskazówki gramatyczne (np. użyj tego czasu lub tej formy gramatycznej) oraz wrzucono czaty jako część kursu. Zdecydowanie pomogło mi to przełamać się i zacząć na głos mówić po hiszpańsku

 

HISTORIE

Czy wiecie, że Duolingo posiada swoje Laboratorium? Jest to miejsce, w którym testują najnowsze funkcjonalności lub języki. Ich ostatnia inicjatywa jest strzałem w dziesiątkę!

Chodzi o Duolingo Stories, czyli zbiór zabawnych historyjek, w których możesz brać aktywny udział. Bohaterowie wypowiadają swoje kwestie głosami lektorów, którzy nie są automatami do czytania, ale faktycznie prawdziwymi ludźmi. Dzięki temu możemy posłuchać tego jak język brzmi naprawdę.

Jednocześnie co chwila zostajesz zaangażowany w zadanie – możesz dopisać słowo które usłyszysz lub odpowiedzieć na pytanie np. co chciał powiedzieć bohater lub jak powinien dokończyć swoją wypowiedź.

Każde słowo jest wyjaśnione, więc nie ma problemu ze zrozumieniem całości, a uzupełnienie historyjki trwa zaledwie kilka minut. Ja lubię po zakończeniu ćwiczenia powtórzyć za lektorami wszystkie kwestie by nauczyć się płynniejszej wymowy.

 

 KLUBY

Lubisz towarzystwo lub potrzebujesz wyzwania by nie zapomnieć o nauce? Nic prostszego – wystarczy stworzyć Klub i zaprosić do niego swoich znajomych :)

Kluby to miejsce, w którym możecie się nawzajem motywować do nauki oraz walczyć o pierwsze miejsce w tygodniowym rankingu, w którym pod uwagę jest brana ilość punktów doświadczenia (XP).

Możesz też komentować poczynania znajomych lub zostawić im wiadomość. Zdecydowania dobra opcja dla tych z Was, którzy nie lubią uczyć się w samotności :)

 

 REGULARNOŚĆ SIĘ OPŁACA

Największym motywatorem do nauki jest dla mnie wskaźnik tzw. streaks, czyli liczby dni w których nie zapomniałam o nauce i spełniłam określony wcześniej cel. Na dzień dzisiejszy mam 35 dni nauki pod rząd!

Początki były jednak trudne i przyznam że uratowało mnie odkrycie opcji, na którą wcześniej nie zwracałam uwagi czyli Streak Freeze oraz Double or Nothing, które możemy znaleźć w sklepie.

Za ukończone poziomy dostaje się Lingoty, walutę Duolingo, jednak co z tym zrobić? Okazało się, że najcenniejszą rzeczą jest właśnie Streak Freeze, czyli możliwość utrzymania dobrej passy mimo braku aktywności danego dnia. Czasami zdażało mi się wchodzić na apkę po północy i jakie było moje rozczarowanie gdy widziałam „0 streaks” na liczniku – Streak Freeze mnie ratuje od takich sytuacji.

Drugą fajną rzecza jestDouble or Nothing – sposób na zdobycie dodatkowych Lingotów. Obstawiasz 5 z nich i jeśli przez 7 dni utrzymasz passe dostaniesz drugie tyle w nagrodę! Motywuje mocno, zwłaszcza, że Lingotów nie kupisz w inny sposób, a dzieki nim możesz także dokupić dodatkowe moduły do nauki :)

 

 DUOLINGO EVENTS

I na koniec – najfajniejsze – Duolingo Events! Platforma wychodzi naprzeciw swoim użytkownikom i zachęca ich do spotykania się we wszystkich miastach na świecie. Zacna inicjatywa by wyciągnąć ludzi z Internetu. Jak to się rozwinie – nikt nie wie, jednak w Stanach spotkania całkiem fajnie działają :)

Udało mi się zostać hostem spotkań we Wrocławiu, widziałam też, że spotkania są organizowane w Opolu i Warszawie. Koniecznie na nie wpadnijcie jeśli mieszkacie w okolicy! Nasze, wrocławskie odbędzie się 24.10 i więcej szczegółów znajdziecie na wydarzeniu. ¡Hasta luego!

***
To tyle z mojej strony. Może macie jeszcze jakieś fajne triki jak uczyć się z Duolingo? A może macie jakieś pytania? Śmiało, piszcie w komentarzach!