… czyli muzyka w filmie według Rosak ;)

Sylwii Rosak. Dziewczyny, która zawsze kojarzy mi się z tysiącem dobrych pomysłów na minutę i rewelacyjnym podejściem do życia. Ostatnio dowiedziałam się, że jako studentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Sylwia jest w trakcie realizacji swojego pierwszorocznego filmu dokumentalnego. „Spokojnie, to tylko ja” ma być uniwersalną opowieścią dokumentalną o tym, że tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń. Że każdy z nas może robić to co chce, bez względu na to jak bardzo w oczach innych to do nas „nie pasuje”. Zapowiada się nieźle, prawda? ;)  

Projekt jest ambitny, przez co wymaga większego budżetu niż ten przewidziany przez uczelnię. Dlatego zespół Sylwii zwrócił się do wszystkich fanów filmu o pomoc – można im pomóc przez portal Polak Potrafi.  Jeśli chcecie wesprzeć projekt to śmiało! Na pewno się ucieszą. Jeśli jednak nie jesteście przekonani to Sylwia postanowiła Was przekupić i stworzyć unikalną playlistę genialnej muzyki filmowej :) Jeśli Wam się spodoba – dorzućcie swoje 5 (albo i więcej!) złotych do projektu! To jak, gotowi na filmową podróż? :)

 

 

spokojnie

 

Pan mi napisze genialny soundtrack
czyli muzyka w filmie wg Sylwii Rosak

 

Są takie filmy, które odrywają nas zupełnie od rzeczywistości. To jest uczucie, na które (przynajmniej ja) czekam zawsze kiedy idę do kina. Film jest sumą niewiarygodnej ilości czynników. Muzyka to jeden z nich. Zdarza się, że to ona towarzyszy nam dłużej niż obraz (sic!) ale na tym polega cała magia. Chciałam Wam przedstawić kilka ciekawych utworów, który zostały wykorzystane w niejednoznaczny sposób. Na liście królować będzie Xavier Dolan, który z każdym filmem (na pewno pod względem doboru muzyki) zaskakuje mnie coraz bardziej.

 

Wyśnione miłości 2010

Niby nic. Siedzą, tańczą, palą. A jednak. Montaż i TA MUZYKA dają genialną energię.

 

The Knife – Pass This On
http://youtu.be/roLmFo3rWYc

Fever Ray w swoim najbardziej znanym kawałku. Chyba komentarz zbędny :D

Fever Ray – Keep The Streets Empty For Me

 

 

Laurence Anyways 2012

Dolana wyczucie do robienia filmowych imprez przechodzi tutaj na wyższy level. Muzyka z 1980 roku na przerysowanym balu.

Visage – fade to gray
http://youtu.be/C0NiPPlx2LY

 

Połączenia – jeden film, muzyka z kompletnie różnych okresów. Końcowa scena Laurence to zupełna euforia w równomiernym bicie genialnego Moderata.

Moderat – a new error
http://youtu.be/VzYbZr4K9Lg

 

 

Mommy 2014

Na ten film już czekam z nieciepliwością. Po świetnych recenzjach w Cannes w sieci pojawiło się to:

Counting Crows – Colorblind

 

 

Wielkie piękno 2013

Wielkie piękno to film który każdy musi zobaczyć. Mówię to z pełną odpowiedzialnością. Muzyka idzie w dwóch kierunkach. Tutaj podrzucam dwa utwory z części nowoczesnej ale odsyłam do soundtracku i utworów operowych.

Gui Boratto – Take My Breath Away
http://youtu.be/NdkxPyLDQy4

 

Kto powiedział, że tylko młodzi imprezują?

Bob Sinclar & Raffaella Carrà – Far l’Amore
http://youtu.be/b6cI1crJBFU

 

 

Drive 2011

To już chyba klasyka, nie będę się więc rozpisywać. Ale jeżeli o ciekawej i ciekawie użytej muzyce mowa to musiało się tutaj znaleźć.

College & Electric Youth – Real hero
http://youtu.be/5bKGu45zHxo

 

Desire – Under Your Spell
http://youtu.be/UnBCP_u8ywg

 

 

Charlie Countryman 2013

Dosyć niszowy film. Prosty ale interesujący – muzyka robi baardzo dobra robotę w tym filmie. Moby dla Was jako przykład.

Moby – After (Drumsound & Bassline Smith Remix)

 

 

The broken circle breakdown 2012

Extra mam coś “dziwnego”. W życiu nie pomyślałabym że usiądę i przesłucham całą płytę z taką muzyką. A jednak. Zupełnie zakochałam się w soundtracku i chciałam się podzielić jednym z moich ulubionych utworów z tej płyty.

Bluegrass Band – The Boy Who Wouldn’t Hoe Corn
http://youtu.be/XRcAZ33yw8s

 

 

***

To jak, pokażemy że  Polak Potrafi? ;)