BBC Radio co roku przeprowadza konkurs na najbardziej obiecujących artystów przyszłego roku. Uwielbiam te zestawiania, ponieważ zazwyczaj są one kwintesencją tego co działo się w roku poprzednim i bardzo udaną zapowiedzią kolejnego.

Przykładowo Sound of 2014 wygrał Sam Smith i musimy przyznać, że to przewidywanie było jak najbardziej trafione. Chłopak śmiało idzie przed siebie, zgarniając kolejne tysiące fanów. Drugie, trzecie i piąte miejsce przypadło kolejno Elli Eyre, BANKS oraz Georgowi Ezra i tutaj też te przewidywania się spełniły. Nie jestem pewna za to 4. miejsca czyli Samphy… Kto to jest? ;)

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji nastąpi 9 stycznia, a do tego czasu możemy zapętlać 15 wytypowanych artystów i przewidywać kto z nich wygra. Dlatego dzisiaj zrobiłam sobie powtórkę z całej piętnastki typując kto może znaleźć się w finałowej 5 (pozostałe miejsca nie są przyznawane).

Dodatkowo pozwolę sobie zorganizować konkurs – w komentarzach piszcie na kogo zagłosowaliście i dlaczego uważacie że ten artysta/band wygra. 10go stycznia, jedna z osób, która trafnie określi zwycięzcę i której argumenty mi się najbardziej spodobają zgarnie najnowszą płytę zwycięzcy. Deal? :)

No to lecimy!

 

p02d020sGeorge The Poet

Oglądając poniższy teledysk, nie ogarnęłam. Że co? One Two One Two i to jest  materiał na Sound Of 2015? No raczej nie. Tego Pana skreślam z listy.

 

 

 

 

p02czhfvJames Bay

O Jamesie już słyszałam nie raz. Chłopak zaczyna łapać fajną falę i wcale nie zdziwię się jeśli wpadnie do pierwszej 5 zestawienia. Takiej muzyki nigdy nie jest nam mało. Po angielsku określa się go jako „folksier Ed Sheraan” i sądzę, że jest to dobre określenie. Sprawdźcie też Jego Let It Go

 

 

 

p02ctgj3Kwabs

O taaaak… Kwabs pojawił się już kilka razy w moich playlistach, a Walk zasłużyl nawet na osobny post. Niesamowity głos, świetny styl i mieszanka wszystkich najlepszych gatunków muzycznych. Jak dla mnie Kwabs robi karierę w 2015 na 100%.

 

 

 

p02ctwx5Låpsley

Zaledwie 18letnia Holly jest już bardzo dobrze znana wszystkim, którzy lubią minimalistyczny elektro pop. Wszyscy typują ją jako murowaną finalistkę konkursu.

 

 

 

 

p02cxl9xNovelist

17latek o fajnym imieniu Kojo zyskał popularność dzięki poniższemu kawałkowi. Jego muzyka podoba się do tego stopnia, że podpisał konktrakt z XL Recordings (Adele, Radiohead, Lapsley). Mnie nie kupił.

 

 

 

p02ctz3nRae Morris

Rae Morris mieliście okazję poznać w jednej z Tygodniówek. Moim zdaniem powinna zająć miejsce w piątce. Przepiękny głos, dobra produkcja. Sądzę, że muzyka w tym stylu nadal ma przed sobą dobry rok i będziemy się zasłuchiwać w takich trackach jak Cold.

 

 

 

p02cwhv3Raury

Chłopak pojawia się chyba we wszystkich zestawieniach tego typu i muszę przyznać, że trochę mnie to dziwi, ponieważ wg mnie jest już bardzo dobrze rozpoznawalny po tym roku. Albo możepo prostu często przewijał się w moim streamie i mi się osłuchał ;) Dobra muzyka,

 

 

 

p02czgb2Shamir

Kolejna dziwna muzyka, której nie rozumiem. Nie mój styl, więc nie oceniam. Jednak wątpię by chłopak zalapał się na shortlistę.

 

 

 

p02czhj5  Shura

Shura, oh Shura… Uwiodła nas wszystkich pięknym dotykiem. BBC ładnie ją podsumowało jako A contemporary take on classic bedroom R&B. Jak dla mnie nadal widziałam za mało… Być może odniesie sukces, a może to tylko gwiazdka jednej piosenki. Pożyjemy, zobaczymy.

 

 

p02d4469Slaves

Nie słyszałam o nich wcześniej, i po przesłuchaniu poniższego kawałka nie dziwię się – to nie jest muzyka, którą słucham. Jak dla mnie nie ma iskierek – zlewają się z całym tłumem podobnych brzmień. Mogą sobie robić karierę, ale na finał nie zasługują ;)

 

 

p02cx6ltSOAK

Bridie kilkukrotnie pojawiła się na moim horyzoncie, ponieważ kojarzę jej pseudonim,ale nigdy nie miałam okazji dokładnie jej posłuchać. The Guardian napisał o niej: A vivid portrait of teenage deep-thinking. Przyszłość narodu? Być może. Jednak czy jej muzyka jest gotowa na zderzenie z dużą popularnością? Wg mnie jeszcze nie teraz.

 

 

p02cxmq4Stormzy

Haha, myślałam, że znowu napiszę, że mi nie podeszło, a tu zdziwienie. I dig it! Do tego Stromzy kupił mnie swoim nastawieniem: “I couldn’t imagine doing anything other than music. Some people love money, some people love girls, but I love progressing, elevating and getting closer to your dreams.” I o to właśnie chodzi w życiu!

 

p02cxmw1Sunset Sons

Niedawno wrzucałam ich na zapętlonego fejsbuka. Sun-soaked pop-rock anthems inspired by surfing culture czyli krótko mówiąc dużo pozytywnych wibracji, które przypominają nam o wakacjach :) Na zimę jak znalazł, pewnie usłyszymy ich w naszych radiostacjach w nadchodzącym roku. 

 

 

p02czg97Wolf Alice

Chciałabym poznać tego, kto pisał te jednozdaniowe opisy tych artysów na stronie BBC ;D Zawsze prosto w sedno. O nich napisano: 90s-esque grunge-pop with scuzzy guitars and melancholy vocals. W moim wolnym tłumaczeniu: muzyka, której nie rozumiem i nie słucham, ale może sobie lecieć w tle. 

 

 

p02czgbhYears & Years

Na koniec moi faworyci. Rozkochali mnie w sobie i w tym roku spędziłam niezliczone godziny zapętlając ich muzykę. Soulful, electronic, pop. Trzy słowa, które zawładnęły mną na początku tego roku i zostały do tej pory. Trzymam za nich bardzo mocno kciuki, ale jestem przekonana, że miejsce w pierwszej 5. jest ich na 100% :)

 

To teraz Wasza kolej – kto wg Was znajdzie się w finałowej 5?