To już trzeci rok z rzędu gdy będziemy bawić się w jedną z moich ulubionych zabaw – odgadywanie kto zostanie najbardziej obiecującym artystą 2017 roku według BBC Music. W 2015 ten zaszczyt przypadł Years & Years, w 2016 za to cieszyliśmy się zwycięstwem Jacka Garratta.

Poniżej znajdziecie pełną listę nominowanych. Moje przewidywania odnośnie piątki finalistów przedstawię za pomocą podkreślenia. Dodatkowo daję Wam szansę wygrania płyty zwycięzcy – wystarczy, że poprawnie wytypujecie go w komentarzach oraz dodacie przekonujący argument za tym artystą*. Macie czas do 30.12!

 

 

p04hbntqAJ Tracey

Tradycyjnie na liście znajdziemy kilku raperów. Mimo, że żadni nie znajdują się nigdy na mojej short liście, to jednak fajnie się ich słucha. Twórczość AJ Tracey została opisana jako „lucid wordplay over minimal beats” i nie jestem w stanie tego lepiej opisać. Zresztą, sprawdźcie sami.

 

p04h623cAnderson .Paak

Protegowany Dr. Dre, przeszedł długą drogę od momentu gdy zaczął przygodę z muzyką w wieku 11 lat, grając na perkusji w kościelnym chórze. Chłopak ma całkiem dużą szansę zostać na mojej playliście dłużej dzięki domieszce R&B  do hip-hopu.

 

p04h6mx4Cabbage

Śpiewają o sytuacji politycznej w Północnej Korei oraz Donaldzie Trumpie. Podobno tylko ich nieprzyzwoite poczucie humoru chroni ich przed zaszufladkowaniem jako zespół polityczny. Mimo to, post-punk to zdecydowanie nie moje klimaty.

 

p04h6rkbDave Plaintive rapper with classical training

Zainspirowany takimi artystami jak Pink Floyd czy Hans Zimmer, wykształcony pianista, serwuje nam dawkę współczesnego rapu. Jego kawałek Wanna Know został nawet zremixowany przez Drake’a.

 

 

p04hbjkbDeclan McKenna 

Pierwszy singer-songwriter na tej liście i jednocześnie najmłodszy uczestnik tegorocznej edycji Sound of… Ten 17-latek od 2015 roku zdobywa uznanie na całym świecie. I trudno się dziwić – jego świeże spojrzenie na indie pop da się zapętlić.

 

p04hhdyzJorja Smith

Z Jorją nie miałyśmy dobrego startu. Jej ostatnie EP zupełnie mi nie podeszło i jedynie poniższy singiel znalazł się nawet gdzieś w moich Tygodniówkach. Soul jest zdecydownie jednym z najtrudniejszych gatunków, więc jestem ciekawa jak daleko zawędruje w tym evencie.

 

p04h8bwtMaggie Rogers

Tej gwiazdki, która zachwyciła samego Pharrella nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Mimo, że jeszcze się dogrywamy, to Maggie zdecydowanie znajdzie się w top 5, o ile nie wygra całości.

 

p04h8d8sNadia Rose

Kuzynka Stromzy’ego zachwyca rapem podbitym funkiem i choreografią, którą nie powstydziłaby się sama Beyonce. Swoim singlem Skwod zdobyła popularność i wcale się temu nie dziwię, sprawdźcie sami.

 

p04hxjg9Rag N Bone Man

Dla mnie powinien wygrać wszystko co można, i trochę mi przykro, że już króluje w mainstreamie, pobrzmiewając nawet w naszych radiostacjach. Supportuje Toma Odella podczas jego trasy koncertowej, a na marzec ma zapowiedziany debiutancki krążek na który czekam.

 

p04h8cd7Ray BLK

Skrót BLK składa się na słowa Building Living Knowing, które opisują jej trzy wartości, które stara się przekazać w swoich piosenkach. Na swoim koncie posiada pierwszą EPkę i współpracę z Stromzy, SG Lewis i Wretch 32.

 

p04hdd5wRaye

Elektroniczne beaty, popowe melodie i okraszony R&B wokal. To właśnie kwintesencja RAYE. Konsekwentnie dąży do zostania gwiazdą, zwróciła już uwagę Stromzy’ego oraz supportowała trasę Jessa Glynne.

 

p04hpyvnStefflon Don

Jeśli nie spodoba Wam się jej muzyka – nie musi. Sama artystka twierdzi, że robi muzykę, którą kocha i nie obchodzi jej czy ktokolwiek inny ma takie same odczucia. No cóż, zostawię to w takim razie bez opinii, jednak jestem zdziwiona, że dostała się na tę longlistę.

 

p04hd0d5The Amazons

Kolejni mainstreamowcy, którzy zdobywają serca fanów grając energiczny rock. Popularność zdobyli singlem Stay With Me, wyprodukowanym przez Toma Dalgetyego, który stoi za sukcesem m.n. Royal Blood czy The Maccabees.

 

p04hd29nThe Japanese House

21-letnia Amber Bain sprytnie ukryła się pod pseudonimem The Japanese House – sama dałam się złapać na to, że myślałam o tym projekcie jako o producenckim duo. Poznaliście ją już niejednokrotnie przez Tygodniówki, więc dla mnie automatycznie wskakuje na shortlistę.

 

p04hd7r5Tom Grennan

Nie skojarzyłam go z samego nazwiska, ale po krótkim researchu okazało się, że mogliśmy go usłyszeć w kawałku Chase & Status. Dopiero pracuje nad swoim debiutanckiem krążkiem, więc na pewno usłyszymy go więcej w 2017 – ja osobiście będę mocno czekać na jego krążek.

 

To jak, kto według Ciebie zwycięży? :)

 

*Mini zasady konkursu:
– Konkurs trwa do końca dnia 30.12, komentarze po tej dacie nie będą przyjmowane
– Jeśli więcej osób poprawnie wytypuje zwycięzcę, to argumenty przesądzą do kogo poleci krążek
– Jako, że większość artystów nie posiada jeszcze swoich krążków, to płyta zostanie wysłana gdy jego album (EP lub LP – do wyboru) pojawi się w sprzedaży w Polsce.
– Istnieje możliwość zamiany krążka na jakiś inny, już dostępny w Polsce.