Nagrody Fryderyk to jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród, przyznawanych muzykom przez Akademię Fonograficzną. Postanowiłam podlinkować wszystkich nominowanych z sekcji muzyka rozrywkowa tak byście łatwo mogli ich przesłuchać i dać mi znać na czyje zwycięstwo liczycie w tym roku ;)

Głosowanie odbywa się w dwóch turach. Najpierw wytwórnie fonograficzne nadsyłają zgłoszenia, na podstawie których powstaje lista tegorocznych wydawnictw. Członkowie Akademii [a jest ich ponad 1000] głosują na wybrane przez siebie pozycje. Piątka, która zbierze najwięcej głosów trafia do nominacji. W drugiej turze sytuacja się powtarza – członkowie głosują na jedną z nominacji w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne i anonimowe. Podsumowania wyników dokonuje niezależna firma audytorska. Nagrody zostaną przyznane 24 kwietnia w Warszawie.

O nominacje to tegorocznych Fryderyków walczyło łącznie 1110 artystów, albumów i singli. W poszczególnych kategoriach konkurowało: 196 albumów z polską muzyką rozrywkową, 71 albumów jazzowych, 114 albumów z muzyką poważną, 173 single, 49 debiutantów w muzyce rozrywkowej oraz 19 debiutantów w muzyce jazzowej. Uff! Niezłe liczby. Wszystkich nominowanych możecie sprawdzić tutaj. Poniżej przedstawiam podlinkowane nominacje z muzyki rozrywkowej, której zdecydowanym faworytem jest Dawid Podsiadło, największym zaskoczeniem dla mnie Bartosiewicz a czymś co muszę koniecznie przesłuchać – Ifi Ude i Damian Ukeje.

 

big f

 

 

Muzyka Rozrywkowa – Album Roku
Edyta Bartosiewicz „Renovatio”, producenci: Edyta Bartosiewicz i Leszek Kamiński
JAMAL „Miłość”, producent: Andrzej „Gienia” Markowski
Kayah „Transoriental Orchestra”, producent: Atanas Valkov
Dawid Podsiadło „Comfort And Happiness”, producenci: Bogdan Kondracki i
Dawid Podsiadło
Waglewski Fisz Emade „Matka, Syn, Bóg”, producenci: Emade
Muzyka Rozrywkowa – Artysta Roku
Edyta Bartosiewicz
Kayah
Tomasz Makowiecki
Dawid Podsiadło
Waglewski Fisz Emade

Muzyka Rozrywkowa – Debiut Roku
Chłopcy Kontra Basia
Fismoll
Dawid Podsiadło
Ifi Ude
Damian Ukeje


Muzyka Rozrywkowa – Utwór Roku

Jamal „Peron”
Misia Ff „Mózg”
Piersi „Bałkanica”
Dawid Podsiadło „Trójkąty i kwadraty”
Waglewski Fisz Emade „Ojciec”

 

I jak, kto Waszym zdaniem wygra w tych kategoriach? :)