Update – Z racji różnych zamieszań jakie powstały przy okazji tworzenia tego tekstu postanowiłam go w pewnym momencie wrzucić także tutaj. Sprawa została wyjaśniona, jednak tekst postanowiłam zostawić w takiej formie w jakiej wkleiłam. Enjoy.

 

lorde-bravado-illenium-remix

 

Zapewne większość z Was słyszała już o nowym muzycznym odkryciu – Lorde. Jej oba single – Royals i Tennis Court błyskawicznie zdobyły uznanie zyskując rzesze fanów. Jeśli nadal zastanawiacie się kim jest ta nowa twarz fonografii – mam dla Was kilka niezbędnych informacji…


 


 

Zacznijmy od tego, że ta urokliwa dziewczyna o kocim spojrzeniu i burzy kasztanowych włosów ma dopiero 16 lat. Ella Yelich-O’Connor, bo tak nazywa się Lorde, pochodzi z Nowej Zelandii, a jej mocny i pewny siebie głos zupełnie nie zdradza tak młodego wieku. W zaledwie kilka miesięcy od premiery pierwszej EPki The Love Club jej piosenki trafiły do rozgłośni i na listy przebojów na całym świecie, a pierwszy singiel – Royals dostał się na sam szczyt zestawienia Billboard Hot 100. Do dnia dzisiejszego odnotował tym samym ponad 33 milionów wyświetleń na Youtubie i niemal drugie tyle odsłuchań w Spotify.

Ella rozpoczęła swą muzyczną drogę bardzo wcześnie. W wieku 12 lat została zauważona dzięki występowi na szkolnym pokazie talentów. Rok później podpisała już kontrakt z wytwórnią Universal, o czym z pewnością marzy niejeden debiutant. Od 14. roku życia pracuje z profesjonalistami, którzy pokazali jej, między innymi, jak tworzyć dobre teksty. Podobno słowa do Royals napisała w 30 minut, w odpowiedzi na frazy z przebojów popowych, z którymi trudno utożsamić się przeciętnemu człowiekowi.

Jej kolejny singiel Tennis Court miał premierą 8 czerwca tego roku i zdobył bardzo dużą popularność, zwłaszcza wśród fanów tenisa – BBC Sport wykorzystało go bowiem do materiału relacjonującego finał gry pojedynczej kobiet podczas tegorocznego Wimbledonu. Utwór zadebiutował na pierwszym miejscu nowozelandzkiej listy Top 40. Jeszcze tego samego tygodnia trzy inne piosenki Lorde dostały się do Top 20, ustanawiając nowy rekord, a sam singiel Tennis Court uzyskał status złotej płyty.

 

 

Muzyka Lorde oscyluje pomiędzy electro- a indie-popem. Młoda artystka przyznaje, że na jej muzyczną wrażliwość silny wpływ miała soulowa piosenkarka Etty James, fascynuje ją również projekt SBTRKT. Przyznaje ponadto, że była zainspirowana tajemniczością Burial oraz The Weeknd, a jednocześnie uważa Nicki Minaj za ważną postać w historii popu. Na odzień zasłuchuje się w Foals, Jai Paul, Alt-J czy Bon Iver. Pomimo dużego zróżnicowania muzyki, która ją otacza, Lorde jest na dobrej drodze do wypracowania własnego, oryginalnego stylu. Każdy jej kolejny kawałek jest lepszy od poprzedniego, a zakładając, że najlepsze lata ma nadal przed sobą – możemy oczekiwać naprawdę wielkich rzeczy.

27 września miał premierę jej debiutancki longplay Pure Heroine, w Polsce dostępny będzie od 29 października. Zawiera on 10 piosenek napisanych przez Ellę i zdążył już zdobyć w Australii status złotej, a w rodzimej Nowej Zelandii – platynowej płyty. Czyżby rodziła się na naszych oczach nowa gwiazda?