W ostatnich miesiącach trafiało do mnie bardzo mało nowej, polskiej muzyki. Pojedyncze perełki skrzętnie zakopywałam w specjalnej playliście, o której następnie zapominałam… Nadszedł czas by zobaczyć co tam się dzieje w naszym kraju ;)

Z góry chciałam podziękować wszystkim, którzy wczoraj zarzucili mnie nową polską muzyką – w większości zawartej w tej playliście. Jesteście CUDOWNI. Jak zwykle zresztą :)

 

⋆Nowa Polska⋆
Youtube

 

Jakub Nox Ambroziak
Poznane przy okazji ostatniego konkursu, pokochane z miejsca. Wow wow wow. W Dragon Tattoo delikatny wokal Kinty idealnie komponuje się z ciężkimi bitami w tle. W Elephant mamy z kolei bardziej pozytywne dźwięki, w moim odbiorze trochę zbyt latające wokół głowy, jednak nadal komponujące się w ciekawe zestawienie będące idealną odskocznią od wszystkiego czego słuchacie.

 

Prince of Livia
solowy projekt Tomka Szpaderskiego, znanego z działalności w KAMP! Bardzo przyjemne dla ucha dźwięki, które w moim wrażeniu są bardziej skutkiem ubocznym Kamopwania niż próbą zaistnienia na rynku muzycznym.

 

An On Bast
Kolejne elektroniczne brzmienia. Cudowne brzmienia. Takie bardzo bardzo bardzo cudowne. Nawet nie zauważyłam gdy kawałek się skończył i zrobiłam replay. I jeszcze raz. I jeszcze. Okazuje się, że za projektem stoi… dziewczyna! ;) Cóż za miła odmiana ;) Nigdy nie słyszałam o Ani, ale mam zamiar to nadrobić :) W końcu nie wypada nie znać pierwszej damy polskiej elektroniki, prawda?

 

Young Stadium Club
Wiadomość o ich istnieniu ominęła mnie szerokim łukiem… Czas nadrobić stracony czas. Łódzko-londyńska formacja prezentuje bardzo wysoki poziom już tym jednym kawałkiem. Mam nadzieję, że reszta materiału jest równie dobra #zacierarączki

 

Co-Sovel
Odkrycie ostatnich dni. Za projektem stoi Izolda Sorenson, znana głównie ze współpracy z Julią Marcell. Mocny wokal, wiele technicznie dopracowanych zagrań i elektroniczne dźwięki tworzą prawie 4 minuty wartego zapętlenia materiału.

 

Miss Good
Tojest w ogóle jakaś inna rzeczywistość. Na projekt Joanny Zubryckiej wpadłam przy okazji premiery najnowszego singla – Kosmiczna Matka. Na początku słuchania tego klipu sądziłam, że hmm.. to chyba nie to, jednak po jakimś czasie zrozumiałam to polskie etno połączone z elektroniką i zaczęło mi się podobać. Jednak to przedstawiony w playliście Far Away przekonał mnie do tego by zagłębić się trochę w muzykę tworzoną przez Miss Good.

 

Mikromusic
Nowa piosenka, będąca częścią komercyjnego cyklu inspirowanego cyklem zmieniających się pór roku – zgodnie z mantrą „W rytmie natury”. Jeśli zaliczacie się do fanów tego zespołu to chętnie usłyszę opinię co o tym sądzicie ;) Z neutralnej strony jest to miła dla ucha piosenka, jednak brakuje mi w niej „tego czegoś”.

 

Maja Koman
O to to! To! Właśnie tego szukałam! :) haha, serio, świetnie się bawię przy takich tekstach i dźwiękach. Maja jest zdecydowanie warta poznania ;) Strzela prosto z mostu, daleko tu do zakompleksionych tekstów innych polskich piosenkarek. Haha, nie no, co ja Wam będę pisać – słuchajcie. Gdy poznam Maję trochę lepiej na pewno poczytacie o niej więcej!

 

Miąższ
Prawie z tej samej serii co Maja ;) Może nie tak super nowa, ale jak dla mnie miłe odkrycie.

 

Sonia pisze piosenki
Sonia pisze ładne piosenki. Co prawda, po przesłuchaniu materiału z BalconyTV trochę odrzuciła mnie jej dziwna maniera, przy której zawsze zapala mi się czerwona lampka, dlatego do playlisty dorzucam jedyną niebalkonową, dostępną piosenkę, a tak na prawdę polecam Movie Quotes.

 

Side Roads
Propozycja dla tych, którzy tak jak ja uwielbiają delikatną magię indie wykonywanego przez duety. Młody projekt z Trójmiasta kupił mnie od pierwszej piosenki :). Na pewno będę polować na ich koncert, ponieważ ich materiał jest wręcz stworzony do grania w przyjemnych, zaciemnionych klubach. Mają przed sobą trochę pracy, ale myślę że to co osiągnęli do tej pory jest warte przesłuchania.

 

Męskie Granie Orkiestra
Według mnie najlepsze co mogło się przytrafić w mijającym półroczu w polskiej muzyce. Dużo energii i zdrowego podejścia do tematu. Wyszło najlepiej, ale to już pewnie wiecie ;)

 

Organek
Polecone przez Was, muszę przyznać że nigdy o nim nie słyszałam. Od pierwszych zaśpiewanych słów wiedziałam, że się z Tomkiem polubimy. Bardzo przypomina mi materiał z pierwszej płyty Fisza Emade i Waglewskiego. W ogóle, jest nim równie dużo znajomych brzmień zza oceanu, co pewnej oryginalności, która przypadała mi do gustu. Ciężko mi pisać o nim nie przesłuchując całej płyty, dlatego zostawiam Was z kawałkiem „Nie Lubię”.

 

Kumka Olik
Nigdy mi się nie zapętlili. Ich muzyka jest ciekawa, inna i zdecydowanie bardziej wymagająca niż to co dzieje się na rynku polskim ale nigdy nie trafiłam na piosenkę, która by mnie kupiła i zachęciła do przesłuchania kolejnych – wiecie o co chodzi? ;)

 

 

I to by było na tyle. Co przypadło Wam najbardziej do gustu?

PS Na playliście znajdziecie też kilka nieopisanych kawałków ;)