Masz świetną piosenkę, jednak liczba odtworzeń na Soundcloudzie obejmuje tylko zapętlenia Twoich najbliższych znajomych, nie wspominając o wynikach na YouTubie. Może warto sprawdzić czy Twoja piosenka jest faktycznie tak dobra jak myślisz?

#PROTIP

to cykl postów przeznaczonych dla twórców, którzy starają się wybić w świecie muzyki.  Jeśli śpiewasz, grasz w zespole, tworzysz beaty, produkujesz, remixujesz, coverujesz lub po prostu chcesz by usłyszał o Tobie ktoś więcej niż znajomi – w tej serii znajdziesz garść przydatnych wskazówek. Pełny spis postów oraz opis idei znajdziesz na we wpisie #PROTIP.

 

Zweryfikuj swoją muzykę za 1$

czyli jak dotrzeć do największych, zagranicznych portali i dostać od nich feedback

Wysyłasz setki maili, zostawiasz wiadomości na dziesiątkach fanpejdży na fejsie, zakładasz nawet twittera by dotrzeć do dużych portali i labeli. Nadal nic. Twój soundcloud świeci pustkami, a mimo to wierzysz, że jest to materiał na radiowy hit i się nie poddajesz. Co jeszcze możesz zrobić?

 

CZY TWÓJ KAWAŁEK JEST DOBRY?

Przede wszystkim – wróćmy do podstaw. O tym, dlaczego Twoje maile i kampanie w social media nie działają, zajmiemy się później. Teraz ważne jest czy tak naprawdę masz czym się chwalić. To, co dla Ciebie brzmi świetnie, dla ludzi, którzy słuchają codziennie tony podobnej muzyki, może brzmieć oklepanie. Nawet jeśli trafisz w ich gusta i na ich dobry humor, możesz nie mieć szczęścia. Większość z nich, nie szuka dobrej muzyki. Oni szukają czegoś co sprawi, że poczują ciary, rzucą wszystko co robią by napisać o swoim odkryciu. Nie szukają czegoś co jest 10/10. Szukają materiału, który wychodzi poza ramy i potrafi ich zaskoczyć.

No dobra, ale skąd masz wiedzieć o co im chodzi? Jak dostać feedback, skoro nie odpisują na maila, a na blogach i portalach nie pisze się o średniej muzyce, tylko właśnie tych odkryciach?

 

DOSTAŃ FEEDBACK W 48H

Z pomocą przyszła ekipa Indie Shuffle, jednego z najfajniejszych portali muzycznych. Otrzymując tonę submitów każdego dnia, postanowili stworzyć miejsce, które ułatwi im ocenianie i przesłuchiwanie muzyki. System, dzięki któremu bloger czy label, ma w jednym miejscu wszystkie submity, może je przesłuchać i łatwo skomentować oraz automatycznie stworzyć bazę kawałków, o których chce napisać. Jednocześnie, dzięki takiemu miejscu, artysta może otrzymać informację zwrotną na temat swojego kawałka, nawet jeśli nie przypadnie on odbiorcy i zostanie odrzucony.

Mowa o SubmitHub. Portal ten powstał z potrzeby i moim zdaniem świetnie ją wypełnia. Dla blogerów czy labeli jest to miejsce, w którym mogą zrealizować cały proces sprawdzania nowej muzyki, dla artystów, miejsce w którym mogą dotrzeć do osób, które przekażą ich muzykę dalej.

 

KTO SPRAWDZA MOJĄ MUZYKĘ?

Ponad 300 aktywnych blogów i labeli. Mało? Dużo? Łączna liczba ich fanów to 29.1 miliona, więc nawet jeśli uda Ci się trafić do kilku z nich, masz spore szanse na powodzenie! Swoją muzykę możesz skierować do takich miejsc jak The Vibe Guide, Dancing Astronaut, The Indie Folx, SirChillicious oraz całego szeregu innych blogów, portali czy kanałów youtube z prawie każdego gatunku muzycznego.

Od kiedy SubmitHub działa (listopad 2015), przewinęło się przez niego ponad milion submitów! (dokładnie 1,162,595 na dzień dzisiejszy). Taka liczba robi wrażenie i potwierdza działanie systemu.

 

Czy to się opłaca?

Ile Ciebie będzie to kosztowało? Jeśli chcesz mieć pewność, że dostaniesz komentarz to taka przyjemność kosztuje 1$ per blog/label, do którego wysyłamy swoje zgłoszenie. Połowa tej kwoty idzie na utrzymanie SH, druga połowa do odbiorcy czyli np blogera. Za 1$ dostajesz gwarancję, że:

  1. dostaniesz odpowiedź w ciągu 48 godzin
  2. odbiorca przesłucha minimum 20 sekund piosenki
  3. dostaniesz akcept lub feedback dlaczego została odrzucona

Możesz też spróbować swoich sił przebicia, wysyłając kawałek za darmo, w standardowej wersji, jednak wtedy Twoje zgłoszenie jest przesuwane na koniec listy i nie obowiązują powyższe zasady: odbiorca nie jest zobowiązany do przesłuchania Twojego kawałka czy zostawiania feedbacku.

Podsumowując: 1$ nie wydaje się zbyt wygórowaną kwotą za to, że ktoś poświęci trochę czasu Twojej muzyce i faktycznie sprawdzi co stworzyłeś.

 

Dwie rady od założyciela

Pisząc ten artykuł, zweryfikowałam kilka rzeczy podczas rozmowy z Jasonem Grishkoffem, założycielem Indie Shuffle oraz SubmitHuba. Podczas rozmowy przyznał, że dzięki SubmitHubowi, jego portal zmienił podejście do muzyki – z pisania o nowych kawałkach znanych artystów, przerzucili się na promowanie nowych odkryć. Z moich obserwacji wynika, że ten efekt dotknął nie tylko ich. A to jest świetna wiadomość dla Ciebie – twórcy muzyki.

Postanowiłam zapytać Jasona o radę dla artystów, którzy poszukują sposobu na przebicie się ze swoim materiałem. Dostałam nie jedną, a dwie, i uważam, że warto je wziąć sobie do serca.

Nigdy nie wiesz co zadziała i gdzie znajdziesz drogę do sukcesu. Twoją najlepszą strategią jest po prostu spróbowanie wszystkich sposobów, na które wpadniesz.

Jeśli nie masz zasobów by promować się za pieniądze – skup się na blogach, które istnieją na Hype Machine. Ten portal i ich blogerzy nadal się liczą.

PS. Zapętlone jest jednym z 643 blogów z całego świata, które tworzą Hype Machine ;)

 

PODSUMOWANIE

W skrócie tyle. Warto przekonać się na własnej skórze czy Twoja muzyka faktycznie wyróżnia się na tle innych artystów i czy ma szansę przebić się dalej. SubmitHub nie jest jedyną drogą, ale zdecydowanie taką, którą najbardziej polecam.

Powodzenia!

 

PS. Zastanawiam się nad stworzeniem przewodnika jak dodać swoją piosenką na SubmitHubie, tak by faktycznie przykuć uwagę odbiorców, co Wy na to? Dajcie znać w komentarzach czy przyda Wam się taki wpis!