W życiu każdego, kto słucha dość sporej ilości muzyki, przychodzi moment, gdy dotychczasowe źródła nowych dźwięków są niewystarczające. Co robicie w takiej sytuacji? Rzucacie się w otchłań Internetu w poszukiwaniu nowych portali i blogów muzycznych, które dostarczą Wam nowych wrażeń? A może przeklikujecie się przez kolejne playlisty na Spotify? Każdy z nas ma pewnie swoje własne sposoby na zaspokojenie nagłej żądzy nowych dźwięków. Dzisiaj, chciałam się z Wami podzielić trzema prostymi pytaniami, od których zaczynam moje poszukiwania.

 

1. Przy jakiCH DŹWIĘKACH zabiło mi ostatnio szybciej serce?

To jest podstawowe pytanie – znalezienie muzyki, która sprawiła, że poczułeś miłe ciarki na całym ciele. Które piosenki sprawiły, że czas się zatrzymał, a lastfm zapełnił się tylko i wyłącznie jednym kawałkiem? A może pochłaniałeś twórczość jednego artysty czy zespołu? Weź kartkę papieru i spisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy.

Swoją drogą, prowadzenie jednej playlisty dla właśnie takich zapętleń jest zawsze dobrym pomysłem. W moim przypadku jest to playlista I Don’t Want to Forget. Jeśli macie takie zestawienia – podeślijcie je w komentarzu!

I Don't Want To Forget

 

2. Na jakiej playliście pojawiło się moje ostatnie zapętlenie?

Mając punkty odniesienia możemy zacząć działać! Moim ulubionym sposobem jest sprawdzenie, na jakich playlistach ukazał się dany kawałek. Wiąże się to z klikaniem, grzebaniem, przeskakiwaniem i czasami wygląda jak praca archeologa, ale koniec końców, zawsze znajduję dla siebie coś nowego. I nie mówię tu tylko o nowych piosenkach, ale także muzycznie bratnich duszach, czyli użytkownikach, którzy także lubią zbierać dobre perełki na playlistach.

Na Soundcloudzie znajdziecie prawą kolumnę: In playlists. Na Spotify nie ma tak łatwego rozwiązania, ale zawsze możecie wpisać tytuł szukanego kawałka i sprawdzić playlisty, które wyskoczą. Czasami pojawią się ciekawe zestawienia, lecz jest to tzw long shot.

related tracks soundcloud

 

3. Kto gra podobną muzykę?

Jeśli szukam brzmień, utrzymanych w konkretnym nastroju, staram się znaleźć miejsce, w którym sprytne algorytmy podsuną mi pod nos podobne kawałki. Gdzie znaleźć takie listy? Na Soundloudzie włączam ulubiony kawałek, a algorytm sam podpowiada mi podobne piosenki puszczając je z listy Realted tracks (którą też można znaleźć w prawej kolumnie, zdjęcie powyżej). Na Spotify wystarczy że rozwiniecie menu przy ulubionej piosence i włączycie radio utworu.

Jeśli chcecie szukać wg ulubionych artystów na Soundcloudzie na jego stronie włączacie stację (nowa funkcja Station), a na Spotify radio wykonawcy rozwijając menu przy nazwie artysty. Możecie też szukać powiązanych artystów na Spotify, Last.fm (Similar Artists) lub korzystając z takich zabawek jak MusicRoamer.

how to look for related artists

 

Te trzy pytania zazwyczaj wystarczą by na moich playlistach pojawiło się całe grono nowych artystów i tytułów piosenek, które będę zapętlać przez kolejne tygodnie. Jestem ciekawa czy ten sposób zadziała także w Waszym przypadku? Dajcie znać!

A może nie jest to wystarczające i mam Wam podsunąć jeszcze kilka sposobów? ;)