Czasami dostaję od Was pytania, skąd biorę nową muzykę. Jednym z bardzo dobrych źródeł są dla mnie… stacje radiowe. I o ile takich jak Eska, RMF FM czy Zet słucham tylko jadąc autem, tak przy komputerze rozkoszuję się przy o wiele lepszych, zagranicznych rozgłośniach. Dzisiaj opowiem Wam o trzech z nich – według mnie największych i najbardziej rozpoznawalnych, które są brandem same w sobie. Na samym dole wpisu znajdziecie rozpiskę kolejnych postów z cyklu „dzielę się dobrymi źródłami muzyki” ;)

 

BBC Radio 1

To jest oczywista oczywistość jeśli chcecie być na topie. W tej brytyjskiej rozgłośni usłyszycie dużo kawałków, które pojawiają się w Tygodniówkach – jest to idealne miejsce dla ludzi, którzy cenią sobie powiew świeżej muzyki i ciągle szukają nowości.

Najlepsze, według mnie pozycje w ramówce dostarczane są podczas Live Lounge, które w tym momencie prowadzi Clara Amfo o 10:00 rano (+1 godzina dla nas) oraz wieczorna audycja Annie Mac o 19:00 (+1). U Annie możemy usłyszeć dużo fajnych premier, za to podczas Live Lounge możecie posłuchać na żywo artystów, którzy często goszczą na tym blogu ;) Grają oni akustycznie jeden swój kawałek i jeden cover, wszystkie nagrania znajdują się na YouTubie.

Fajnym motywem był cover Counting Stars George’a Ezry oraz w drugą stronę Budapest przez One Republic :)

Dokładną ramówkę znajdziecie pod tym linkiem. Warto sobie przeglądać ją raz na jakiś czas by wiedzieć którzy artyści zagoszczą na antenie radia.

 

Triple J 

Gdy nie słucham BBC przełączam się na drugi kontynent. Słuchanie tego radia jest dość problematyczne przez różnicę czasową, ale jest jedna audycja, którą uwielbiam ponad wszystko – jest to Good Nights z Lindą Marigliano. Audycja odbywa się o 18-21 czyli u nas jest to idealny sposób na rozkręcenie dnia od 11:00 rano, więc dla nas jest to Good Morning ;)

Jednym z fajniejszych projektów jest Like A Version (których zestawienia czasami robię tutaj) – jest to dokładnie ta sama forma co Live Lounge – artyści wykonują jeden swój kawałek i jeden cover. Audycja odbywa się w każdy piątek rano, ale nic straconego – wszystkie nagrania pojawiają się na ich kanale na YouTube.

Jak wiecie Australia to kopalnia pięknych dźwięków i nowych artystów, więc warto polubić ich na fejsie lub obesrwować ich stronę :) Triple J stawia zawsze na pierwszym miejscu australijskich artystów, dzięki czemu mimo podobieństwa z BBC Radio 1 ich audycje są nadal ciekawe nawet dla wprawionych poszukiwaczy nowych dźwięków ;)

 

KEXP

Kolejne radio, które stało się brandem. Artyści, którzy grają tam na żywo szybko przebijają się do mainstreamu muzyki alternatywnej. Oprócz rozpoznawalnych już nazwisk, bardzo często witają tam artyści, o których nigdy wcześniej nie słyszałam, dzięki czemu jest to dla mnie bardzo często źródło świeżej muzyki. Nagrania na żywo można obejrzeć na ich kanale na YouTubie i to właśnie z tego formatu najczęściej korzystam.

Studio mieści się w Seattle w Stanach Zjednoczonych, więc znowu pojawia się bariera czasowa. Jednak warto rzucić okiem na rozkładówkę – być może znajdziecie coś dla siebie o normalnej porze? :)

 

Zapętlone Radio :D

A jeszcze na koniec polecę Wam radio, które zawiera muzykę z bloga – wystarczy kliknąć tutaj i najlepsza muzyka trafi prosto do Waszych słuchawek ;)

 

[stag_divider style=”dashed”]

I tyle ode mnie! Myślę, że w ramach podrzucania Wam fajnych źródeł nowej muzyki napiszę też:
– o mniejszych stacjach radiowych, na które warto zwrócić uwagę
– polskich rozgłośniach, które dostarczają dobrej muzyki
– najfajniejszych sesjach, które można znaleźć na YouTubie.

Podoba Wam się pomysł takiego cyklu? ;)