Poczekalnia, korek, długa kolejka lub wydłużająca się podróż. Co robicie, gdy nie macie ze sobą książki lub słuchawek a w otoczeniu nie dzieje się nic fascynującego do obserwowania? Ja zazwyczaj sięgam po telefon i próbuję jakoś produktywnie wykorzystać ten czas. Postanowiłam spisać apki, które mi w tym pomagają. Może znajdziecie coś dla siebie? 

Istnieje kilka produktywnych sposobów na zabicie wolnego czasu z t!elefonem w ręku i to właśnie według nich posegregowałam apki, które mam zainstalowane na ten wypadek w telefonie. Dajcie znać w komentarzach, czy któreś z nich przypadły Wam do gustu!

 

NADGOŃ CZYTANIE

1. Nie przestawaj się uczyć z BLINKIST, gdzie znajdziesz opracowania ponad 2000 książek literatury faktu. Przeczytanie jednego tytułu zajmie Ci około 15 minut. Aplikacja jest płatana, jednak codziennie można przeczytać jedną darmową książkę.

2. Trzymaj artykuły w kieszeni, czyli przejrzyj swój Pocket. Sprytna apka, która ma wiele wtyczek pomagających w łatwy sposób zapisać ciekawe artykuły, na które nie mamy akurat czasu w jedno miejsce. Co więcej, można je czytać offline!

3. Przejrzyj zapisane artykuły na Facebooku. Od jakiegoś czasu możemy w łatwy sposób zapisać ciekawe rzeczy na później, za pomocą małej flagi przy poście. Raz na jakiś czas warto przejrzeć sobie zapisane artykuły i nadgonić zaległości.

 

POUCZ SIĘ JĘZYKA

4. Dla mnie liderem w tej kategorii jest Duolingo, które pozwala na naukę angielskiego po polsku i ponad 40 innych języków jeśli znacie angielski. Możesz też stworzyć sobie wyzwanie ze znajomymi i dzięki temu zyskać trochę motywacji by pamiętać o regularności.

5. Uczyć się nowych języków, lub szlifować stare, możecie także za pomocą Memrise, które także jest dość ciekawie zbudowane i ma ogoromny zasób różnych kursów. Można także wrzucić tam swoje fiszki do nauki!

6. Poucz się chińskiego razem z rozkoszną pandą na ChineseSkill. Nigdy nie czułam mięty do tego języka, jednak fajnie się go poznaje za pomocą tej apki. Myślę, że nawet jeśli nie chcemy się uczyć tego języka to warto poznać podstawy jego działania!

7. Naucz się języka programowania! Tak tak, to także jakiś język, więc wrzucam Wam tutaj na przykład przejrzane przeze mnie apki SoloLearn, Mimo, Swifty czy Udacity. Tak z czystej ciekawości o co chodzi :)

 

NAUCZ SIĘ CZEGOŚ NOWEGO

8. Oprócz języków, możesz także nauczyć się wielu ciekawych rzeczy z zakresu Twojej branży, kariery, zainteresowań na przykład poprzez darmowe kursy na Udemy.

9. Możesz także wynieść sporo wiedzy poprzez obejrzenie ciekawego TEDxa. Ich apka będzie Tobie podsuwać najciekawsze nagrania z prezentacji. Warto!

10. Nauczysz się też czegoś nowego czytając Fiszki Polityki. Jak sami twórcy piszą „codzienna porcja wiedzy o otaczającym nas świecie. 1 fiszka = 30 sekund, 1 ważny temat = 10-15 fiszek. Czytasz i ogarniasz.” Ogarniaj i się ucz!

Możesz też oczywiście zagrać w gry, które nie tylko są fajne, ale także pomagają ćwiczyć szare komórki – ale o tym w kolejnym wpisie! Nazbierałam ostatnio kilka fajnych tytułów.

Daj znać, czy któreś z apek się Tobie przydadzą!

 

P.S.

Na koniec krótki ale bardzo ważny #protip: jeśli jesteś po zajęciach na uczelni albo po pracy i jedziesz tramwajem, czekasz w kolejce w sklepie lub na światłach – trzymaj telefon głęboko w torbie i po prostu daj swojemu mózgowi trochę odpocząć. Najlepsze pomysły tworzą się właśnie gdy dasz mu na chwilę odsapnąć obserwując swoje otoczenie. Sprawdzone info! :)

 

Foto: Fabrizio Verrecchia