BBC Radio co roku przeprowadza konkurs na najbardziej obiecujących artystów przyszłego roku. Kilkudziesięciu dziennikarzy pracuje nad stworzeniem longlisty złożonej z 15 nazwisk. Już samo znalezienie się w tym zestawieniu otwiera wiele drzwi dla młodych artystów. Ogłoszenie wyników nastąpi 8go stycznia, po 5 dniowym odliczaniu podczas którego poznamy finalistów od miejsca piatego do pierwszego.

Tak jak i w zeszłym roku, postanowiłam przyjrzeć się wszystkim artystom, typując moją finałową piątkę (podkreślenia). Dodatkowo daję Wam szansę wygrania płyty zwycięzcy – wystarczy, że poprawnie wytypujecie go w komentarzach oraz dodacie przekonujący argument za tym artystą*. Macie czas do 02.01!

 

 

p03984v9Alessia Cara

Jedyna artystka spoza Wielkiej Brytanii. Alessia pochodzi z Kanady i jest jedną z trojga nominowanych artystów którzy mają już na swoim koncie pełne albumy. Jej pierwszy hit Here stał się natych internetowym viralem. Sądzę, że przypadnie do gustu każdemu, kto uwielbia delikatne klimaty R&B. Finał murowany!

 

p03985fxBlossom

Piątka chłopaków, w których duszy nadal grają melodie podobne do tych od Beatlesów, ABBA czy straszych Arctic Monkeys. Kompletnie nie moje klimaty, jednak całkiem miło się słucha. Jak dla mnie nie ma w tym wystarczającej oryginalności by przebili się do finału, ale kto wie… ;)

 

p03985g3Billy Marten

Chyba łatwo Wam będzie zgadnąć do kogo ją porównałam słuchając kawałka Bird ;) Najmłodsza z całego grona, bo zaledwie 16letnia, brytyjka uwodzi delikatnymi melodiami. Z zainteresowaniem będę śledzić jej karierę <3

 

p03985j8Dua Lipa

Po raz pierwszy usłyszałam ją jakieś dwa tygodnie temu – żywy pop z ostrym, przeszywającym wokalem podbija serca wyspiarzy. Jak dla mnie nic szczególnego, jednak może komuś z Was przypadnie do gustu?

 

p03985gp

Frances

Ta 22-letnia Brytyjka została przygarnięta przez management Sama Smitha, więc możecie się spodziewać jej harmonijnego popu w radiach. Jak dla mnie może sobie przygrywać, jednak czekam na jakieś większe fajerwerki.

 

p03985hy

IZZY BIZU

Wow, nie słyszałam o niej wcześniej ale pierwszym kawałkiem od razu przekonała mnie do siebie. Świetny wokal z lekkim zadziorem, przyjemne dla ucha melodie. Tańczyłabym. Podobno jej inspiracjami są Amy Winehouse, Ella Fitzgerald i Marvin Gaye. Szanuję mocno i czekam na rozwój wypadków.

 

p03986z3
Jack GarratT

Tego pana już znacie, prawda? Pisałam o nim kilka razy w tygodniówkach i czuję, że jego nadchodząca płyta (12.02.16) będzie baaaardzo dobra. Zresztą cały 2016 będzie do niego należał, jestem tego pewna.

 

p03985fyJ Hus

Okej, rap z brytyjskim akcentem zawsze przejdzie. Nie wiem czy raperzy mają jakiekolwiek szanse w tym zestawieniu, bo wydaje mi się, że jest ono bardziej nastawione na popowe gwiazdki, ale co roku pojawia się ktoś taki jak J Hus. Nie dla mnie, ale może ktoś z Was polubi jego styl?

 

p03985lyLoyle Carner

Tym razem bardziej klasyczne podejście do rapu, z oldschoolowym brzmieniem. I to już jestem w stanie zapętlać. Posłuchajcie sami.

 

p03985f3Mabel

Zainspirowana Destiny’s Child i Lauryn Hill w wieku pięciu lat zaczęła grać na pianinie. Soulowe zamiłowanie zostało jej aż do teraz – jej najbardziej znany kawałek My Boy My Town uwodzi każdym dźwiękiem. Piękny wokal, ładne brzmienie. Jak dla mnie ma ogromną szansę na zaistnienie w 2016 roku.

 

p03985fpMura Masa

Z Murą jeszcze się nie zaprzyjaźniłam, mimo że w tym roku było o nim dość głośno w muzycznej blogosferze. Jego twórczość zdecydowanie zasługuje na uwagę, ponieważ ma na koncie wiele fajnych kolaboracji (m.in Shura czy NAO) a uwierzcie mi, że będzie ich o wiele więcej w nadchodzącym roku.

 

p03985mdNao

W NAO jestem najzwyczajniej w świecie zakochana. Uwielbiam jej styl, jej wokal, jej ogromne włosy, sposób poruszania się i wszystko co z nią związane. Czekam na krążek LP, który ma się ukazać na początku 2016 roku i mocno trzymam kciuki za to by dostała się do finału!

 

p03986zyRat Boy

Muzyczny obraz nastolatka mieszkającego na przedmieściach w Wielkiej Brytanii. Nie jestem w grupie docelowej, ale sądzę, że gdybym cofnęła się do gimnazjum/liceum to mogłabym go polubić.

 

p0398l7zSection Boyz

Kolejne raperskie klimaty. Już wiecie co o nich sądzę w tym konkursie, więc nie będę się rozpisywać. Ich cały krążek można przesłuchać tutaj.

 

p03985fdWSTRN

Połączenie rapu z R&B. Bardziej w to drugie. Na wyspach cieszą się dość sporą popularnością, jednak czy przypadną do gustu reszcie świata? Ich kawałki spokojnie mogłyby lecieć w naszych radiostacjach.

 

I to wszystko. Cała 15! Kto wg Was znajdzie się w finale?

 

Możecie też przesłuchać playlistę na Spotify ze wszystkimi nominowanymi:

 

*Mini zasady konkursu:
– Konkurs trwa do końca dnia 02.01, komentarze po tej dacie nie będą przyjmowane
– Jeśli więcej osób poprawnie wytypuje zwycięzcę, to argumenty przesądzą do kogo poleci krążek
– Jako, że większość artystów nie posiada jeszcze swoich krążków, to płyta zostanie wysłana gdy jego album (EP lub LP – do wyboru) pojawi się w sprzedaży w Polsce.
– Istnieje możliwość zamiany krążka na jakiś inny, już dostępny w Polsce.