Dzisiaj na tapetę bierzemy młody, warszawski kolektyw o islandzkiej nazwie Vökuró (od utworu Björk). Urzekli mnie oni już dwa lata temu, kiedy na SoundCloudzie trafiłam na ich debiutancki kawałek The Tyger. Pamiętam, że urzekła mnie wtedy kombinacja dream popu ze światem alternatywy. W ich kolejnych kawałkach możemy także odnaleźć sporo elektroniki, trochę psychodeli, trip hopu, a także szczyptę muzyki etniczej.

Swoją muzykę określają jako metafizyczną podróż w głąb siebie, a ich teksty inspirowane są twórczością Williama Blake’a, Jamesa Joyce’a, Stanley’a Kubricka oraz, jak sami twierdzą, treścią ich pokręconych snów. W 2014 roku brytyjska wytwórnia Fat Cat Records udostępniła utwór „Light” na swojej stronie promującej młode zespoły i w tym momencie jest to najbardziej znany tego kolektywu.

W tym roku wydadzą oni swój debiutancki album Creatures, nakładem wytwórni Requiem Records, dlatego też postanowiłam Was z nimi zapoznać :) Słuchając trailera tego krążka, spodziewam się, że będzie o nich głośno! Sprawdźcie jakie kawałki trafiły na ich playlistę i dajcie znać czy zapętlicie ich wybory! :)

 

ZAPĘTLENI VökurÓ

Przygotowana przez nas playlista jest próbą pokazania kto wywarł bądź wciąż wywiera wpływ na nas i naszą twórczość. Dlatego stworzyliśmy osobiste the best of, nie siląc się na oryginalność i nie popisując erudycją muzyczną. Początkowo plan był taki, że każde z nas podaje po 3 propozycje utworów i zaznaczamy kto co wybrał. Później jednak okazało się, że każdy z osobna podpisuje się pod wyborem pozostałych, więc w efekcie otrzymaliśmy spójne i miarodajne inspiracje muzyczne Vökuró.

 

____________________________________________________________________
Sprawdź też zapętlenia innych:
Oly.Patrick The Pan, Jóga, Rycerzyki, InqbatorCoalsModdiNovo AmorFreddie Dickson,
Lucy Mason, HeimattThe Glass ChildrenIndieBerlin, Wrażenia SłuchowePiszę Bloga,
TroyannHappyholicWięcej LuzuJestKulturaOld Fashioned GirlMojaTrawa
Artur, IkoteleGruszka z Fartuszka, Smakowity Kąsek, MalwinaKarolina,
EwaKarolinkaJanPaulinaPiotrAgataSylwiaAniaNielsTattwa, Michał